Υποψήφιος στην ΚΕΔΕ ο Δήμαρχος Γορτυνίας Ευστάθιος Κούλης

Το Σάββατο, 2 Μαρτίου 2024, συγκαλείται η ΙΖ΄ Γενική Συνέλευση της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας (ΚΕΔΕ) για την ανάδειξη του νέου Διοικητικού Συμβουλίου, καθώς και του νέου Εποπτικού Συμβουλίου της νέας δημοτικής περιόδου 2024-2028.

Η Γενική Συνέλευση θα πραγματοποιηθεί στο ξενοδοχείο CARAVEL (αίθουσα OLYMPIA) και ώρα έναρξης  09.00.

Στη Γενική Συνέλευση συμμετέχουν όλοι οι δήμαρχοι (332), οι δημοτικοί σύμβουλοι που έχουν εκλεγεί ως εκπρόσωποι κάθε Περιφερειακής Ένωσης Δήμων στη Γενική Συνέλευση της ΚΕΔΕ (178) και όσοι διετέλεσαν μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου και Εποπτικού Συμβουλίου της ΚΕΔΕ κατά την προηγούμενη αυτοδιοικητική περίοδο εφόσον έχουν εκλεγεί δημοτικοί σύμβουλοι και διατηρούν την ιδιότητα αυτή (25).

Κύριοι αντιμέτωποι είναι ο νυν πρόεδρο της ΚΕΔΕ, δήμαρχο  Αμπελοκήπων – Μενεμένης, Λάζαρος Κυρίζογλου με το ψηφοδέλτιο “Σύγχρονοι Ισχυροί Δήμοι”, που στηρίζεται από τη Ν.Δ. και ο Δήμαρχος Αθηναίων Χάρης Δούκας, με σύμπραξη δυνάμεων ΠΑΣΟΚ & ΣΥΡΙΖΑ, με το ψηφοδέλτιο που ονομάζεται «Αυτοδιοίκηση Τώρα».

Υποψήφιος στην κατηγορία των Δημάρχων είναι και ο Δήμαρχος Γορτυνίας Στάθης Κούλης.

Όπως μας γνωστοποιήθηκε ολόκληρο το ψηφοδέλτιο της παράταξης «ΣΎΓΧΡΟΝΟΙ ΙΣΧΥΡΟΙ ΔΗΜΟΙ» έχει ως εξής:

Δήμαρχοι 

1) Αμπατζόγλου Θεόδωρος (Αμαρουσίου)

2) Αναστασιάδης Φίλιππος (Παγγαίου)

3) Ανδρεάδου Ελπινίκη (Λαγκαδά)

4) Αποστολόπουλος Ηλίας (Παπάγου-Χολαργού)

5) Βεργίνης Ξενοφών (Λευκάδας)

6) Γιαννάκης Βασίλειος (Φλώρινας)

7) Ζορμπάς Ιωάννης (Αίγινας)

8) Καστρινός Αλέξιος (Πηνειού)

9) Κεφαλογιάννης Σωκράτης (Ανωγείων)

10) Κολιάδης Αλέξανδρος-Βασίλειος (Ρόδου)

11) Κούλης Ευστάθιος (Γορτυνίας)

12) Κυρίζογλου Λάζαρος (Αμπελοκήπων-Μενεμένης)

13) Κυρμανίδης Ηλίας (Καμένων Βούρλων)

14) Κωνσταντέλλος Γρηγόριος (Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης)

15) Λαγουδάκος Ιωάννης (Περάματος)

16) Λιανός Δημήτριος (Νάξου και Μικρών Κυκλάδων)

17) Μάγγος Φώτιος (Λειψών)

18) Μαλαφής Ιωάννης (Χίου)

19) Μαλτέζος Ιωάννης (Άργους-Μυκηνών)

20) Μαμάκος Αθανάσιος (Λαρισαίων)

21) Μιτζικός Μιχαήλ (Νοτίου Πηλίου)

22) Παπαναστασίου Γεώργιος (Αγρινίου)

23) Παπασιώζος Κωνσταντίνος (Νικολάου Σκουφά)

24) Ραβιόλος Ελευθέριος (Καρύστου)

25) Σινάνης Κωνσταντίνος (Αγίου Ευστρατίου)

26) Τσακίρης Παντελεήμων (Ωραιοκάστρου)

27) Τσιάκος Βασίλειος (Καρδίτσας)

28) Χαρχαλάκης Ευστράτιος (Κυθήρων) 

Δημοτικοί Σύμβουλοι 

1) Δαμάσκος Νικόλαος (Αχαρνών)

2) Καμπουράκης Αντώνιος (Ρόδου)

3) Καραμαλάκης Μιχαήλ (Ηρακλείου)

4) Καταβούτας Γεώργιος-Κωνσταντίνος (Τρικκαίων)

5) Καφαντάρης Δημήτριος (Πύλου-Νέστορος)

6) Λώλος Ιωάννης (Ηγουμενίτσας)

7) Μουράτογλου Ιωάννης (Εδέσσης)

8) Μπαρμπάκος Ευάγγελος (Καλλιθέας)

9) Σβόλης Κωνσταντίνος (Πατρέων)

10) Σκάρλος Αθανάσιος (Σοφάδων)

11) Σταμούλης Γρηγόριος (Μεγάρων)

12) Τεντόμας Χρήστος (Αθηναίων)

13) Τζιαχρήστας Δημήτριος (Δομοκού)

14) Υδραίου Μερόπη-Σπυριδούλα (Κεντρικής Κέρκυρας και Διαποντίων

Νήσων)

15) Χαιρέτης Εμμανουήλ (Ηρακλείου) 

 

Υποψήφιοι Εποπτικού Συμβουλίου 

Κουκάς Κωνσταντίνος (Μυκόνου)

Κουπτσίδης Δημοσθένης (Γρεβενών)

Μαυρίδης Βασίλειος (Ορεστιάδος)

Σιώμος Βλάσιος (Πεντέλης)